ID-Nummer- Identifikační číslo osoby, kde ho získám?

Vážení přátelé,

dlouho tu nebyl žádný článek, asi jste pochopili, že začátkem roku jsem opravdu moc moc moc vytížená. Z jedné strany jsem ráda, jsem vděčná a děkuji vám všem. Když to vezmu ale z té druhé strany.. Jak dlouho může člověk fungovat na 200 % ? Bohužel se nedá stihnout vše najednou… a teď už k tomu číslu.

Identifikační číslo osoby nebo-li ID.Nr

  1. K čemu je dobré, k čemu ho potřebuji? Toto číslo slouží hlavně k identifikaci osoby, něco jako rodné číslo u nás v ČR. Používá se hlavně ve vztahu k daňovému přiznání a nově od loňského podzimu i k žádosti o KINDERGELD, uvádí se, že bez tohoto čísla by se žádost o KG neměla zasílat. Také ho po vás ( jako přeshraničního pracovníka ) mohou požadovat v bance, ať už v německé nebo české ( v české v souvislosti s poskytnutím úvěru )
  2. Kde ho získám? Existuje hned několik způsobů jak ho získat:
  • Požádám zaměstnavatele zda má moje Id číslo nebo zda je ochotet mi ho vzřídit ( jedná se o nejrychlejší způsob jak číslo získat, změstnavatel však není povinen vám číslo zařizovat )
  • Podám online žádost, vyplním jednoduchý formulář: KLIKNI ZDE A OTEVŘE SE TI ROVNOU K VYPLNĚNÍ , v tomto formuláři uvedu jméno a příjmení, datum narození, adresu a odešlu. Do pár týdnů přijde na uvedenou adresu dopis s dalšimi pokyny ( budou chtít kopii občankého průkazu, kopii rodných listů dětí a hlavně uvést důvod proč o Id číslo žádáte ) Po odeslání odpovědi trvá zpracování dalších několik týdnů, záleží kolik zrovna mají práce, číslo příjde opět dopisem domů na uvedenou adresu )
  • podám daňové přiznání, po podání DP vám příjde Id číslo automaticky 

Doufám, že vám článek pomůže

Hezký zbytek dne SZ.

Komentáře