Daňové třídy. Jaká je ta nejlepší?

Vážení přátelé a klienti,

 

hodně z vás se ptá na daňové třídy. Jaká je ta nejlepší? Jak si ji můžete změnit? Jaký formulář je k tomu potřeba a plno dalšího. Sepsala jsem pro vás krátký článek, kde se pokusím vám vysvětlit jednotlivé třídy a jejich význam.

Pozor: daňová třída platí pouze pro jeden kalendářní rok. Každoročně je tedy třeba podat novou žádost o daňovou třídu. Žádost pro nadcházející rok můžete podat již v prosinci.

 

Daňová třída I. : toto je základní daňová třída, platí pro všechny, kteří jsou svobodní, rozvedení, nejsou oddáni nebo nechtějí přejít do jiné i když mohou. Měsíčně se vám budou ze mzdy strhávat zálohy na dani, po uplynutí roku podáte daňové přiznání. Ve většině případů zde dostanete částečné vrácení daně, to však závisí na výši příjmů, uplatněných nákladů, slev a jiných faktorů.

 

Daňová třída II. : tato třída je určená pouze pro samoživitele. Není možné uplatňovat tuto třídu, pokud žijete ve společné domácnosti s další vydělávající osobou.

 

Daňová třída III. : tato třída slouží pro manželé, kdy jeden pracuje v Německu a druhý v ČR. NENÍ POVINNÁ! V tomto případě se měsíčně ze mzdy nestrhávají žádné nebo minimální zálohy na dani. Znamená to tedy, že měsíčně máte o něco vyšší výplatu, po roce jste ale POVINNI podat daňové přiznání a doložit i příjmy druhého z manželů v ČR. Také ve většině případů již nevzniká vrácení daně, naopak podle výše příjmů může vzniknout i nedoplatek finančnímu úřadu. Manželé tedy mohou po celý rok zůstat v daňové přídě I. a uplatnit slevu na manžela/manželku jednorázově při podání daňového přiznání ( to znamená, že vám vypočte finanční úřad daňové přiznání jako byste byli celý rok v daňové třídě III. ), vrací se tak větší částka.

 

Daňová třída IV. : tato třída je také pouze pro manželé, kteří oba pracují v Německu. Ze mzdy se manželům strhává obdobná záloha na dani, bez ohledu na to kolik vydělávají. Vyplácí se tedy těm manželům, kteří mají podobné příjmy.

 

Daňová třída V. : tato třída se také týká pouze manželů, je závislá na daňové třídě III. Oba manželé musí pracovat v Německu. U kombinace těchto tříd záleží na příjmu, kdy jeden z manželů s nižšími příjmy mívá DT V a manžel s vyššími příjmy DT III. Opět je zde po roce povinnost podat daňové přiznání a pokud jsou příjmy vysoké, může vzniknout nedoplatek.

 

Daňová třída VI. : tato třída je nejnevýhodnější, přidělí se automaticky tomu, kdo nepředložil žádost o daňovou třídu, anebo má v jeden kalendářní rok vícero zaměstnání.

 

Rozdíl mezi ČR a DE:

ČR – Procento zdanění je na 15 % z příjmu ze závislé činnosti.

DE – Procento zdanění se v Německu vždy liší, je závislé na výší příjmu ze kterého se vše vypočítává. S rostoucím příjmem se zvedá procento zdanění. ( Čím více si tedy vyděláte, tím více zaplatíte na daních. Pozor: plno lidí si myslí, že čím více si vydělají, tak tím více poté obdrží na daních zpět. Tak tomu rozhodně není ! )

 

Přeji krásný zbytek dne

PS: formulář naleznete v sekci formuláře ke stažení zdarma ( název: potvrzení či změna daňové třídy ) Formulář je třeba podat prosinec, leden či únor. 

SZ*

Komentáře